Skip to content

46 Shrewsbury AveRed Bank, NJ 07701

Built 2000
Vacant Land

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 17, 2008

Property Information

Block39
Lot27
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage7,200
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$423,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$423,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,418-1.2%
2024$7,505+5.2%
2023$7,132-1.5%
2022$7,243+2.8%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$135,800

From:

To:

DeedBook 5620, Page 313Recorded6/27/1997