Skip to content

52 Locust AveRed Bank, NJ 07701

Built 1995

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Jul 8, 2011

Property Information

Block39
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page06

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$175,000
35%
Improvement Value:$330,900
65%
Total Assessment$505,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,784+16.0%
2024$7,571+2.3%
2023$7,402+4.7%
2022$7,070-6.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,428DeedBook 8898, Page 2565Recorded7/11/2011

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 8354, Page 6362Recorded4/23/2004

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,442DeedBook 8139, Page 6206Recorded8/23/2002

Property Sale

Sale
$119,900

From:

To:

DeedBook 5654, Page 975NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded10/7/1997

Property Sale

Sale
$20,500

From:

To:

DeedBook 5591, Page 834Recorded4/16/1997

Property Built

Built

Year Built: 1995

Property Sale

Sale
$6,500
DeedBook 5354, Page 424