Skip to content

83 Monmouth StRed Bank, NJ 07701

Commercial

Last Sale Price
$1,835,000
Last Sale Date
Nov 20, 2016

Property Information

Block44
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class---
DescriptionF2 G1
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage5,696
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$564,600
38%
Improvement Value:$940,400
62%
Total Assessment$1,505,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,960-32.6%
2024$41,475-5.6%
2023$43,952-1.1%
2022$44,437+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$1,835,000

From:

To:

DeedBook 9203, Page 6418Recorded12/20/2016

Property Sale

Sale
$1,600,000

From:

To:

DeedBook 8495, Page 9730Recorded9/17/2005

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 5404, Page 467