Skip to content

79-81-81-A Monmouth St

Red Bank, NJ 07701

Last Sale Date
Dec 21, 1988

Property Information

Block44
Lot2.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class---
DescriptionJAMIANS/APTS
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,100
48%
Improvement Value:$536,800
52%
Total Assessment$1,037,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,209+0.2%
2024$20,172-4.6%
2023$21,155-1.1%
2022$21,387+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 4903, Page 223