Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
29-35 Monmouth StRed Bank, NJ 07701
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 16, 1995
Property Information
Block46
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
DescriptionCB1
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage8,900
Acreage0.37
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$725,600
43%
Improvement Value:$979,400
57%
Total Assessment$1,705,000
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $33,140 | +0.4% |
| 2024 | $33,017 | -3.7% |
| 2023 | $34,276 | -1.1% |
| 2022 | $34,643 | +2.4% |
Property History
No events match the selected filters.