Skip to content

67 Broad StRed Bank, NJ 07701

Built 1930
Commercial

Last Sale Price
$1,100,000
Last Sale Date
Jan 31, 2024

Property Information

Block48
Lot45
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class---
DescriptionYANNI ERBELI
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage2,944
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$772,800
56%
Improvement Value:$602,500
44%
Total Assessment$1,375,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,445+17.7%
2024$19,918-3.5%
2023$20,649-1.0%
2022$20,868+3.6%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$1,100,000

From:

To:

Sq Ft2,944DeedBook 9678, Page 7958Recorded2/26/2024

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

DeedBook 9255, Page 2360Recorded10/24/2017

Property Sale

Sale
$775,000

From:

To:

DeedBook 9123, Page 6896Recorded7/23/2015

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

DeedBook 8536, Page 2397Recorded1/26/2006

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 5909, Page 755Recorded2/16/2000

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4724, Page 290

Property Built

Built

Year Built: 1930