Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
19 Morford Pl
Red Bank, NJ 07701
Last Sale Date
Oct 24, 2014
Property Information
Block4
Lot11.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page01
Building Details
Building Class---
DescriptionGRANDVILLE TWER
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage1.95
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$2,880,000
24%
Improvement Value:$9,180,100
76%
Total Assessment$12,060,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $222,891 | +1.1% |
| 2024 | $220,506 | -2.9% |
| 2023 | $227,145 | -0.8% |
| 2022 | $229,034 | +4.2% |
Property History
No events match the selected filters.