Skip to content

96-98 Wallace StRed Bank, NJ 07701

Built 1901

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 23, 2022

Property Information

Block50
Lot4.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,064
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,700
58%
Improvement Value:$247,900
42%
Total Assessment$590,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,951+0.2%
2024$9,930+4.2%
2023$9,530+2.7%
2022$9,279+4.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,064DeedBook 9213, Page 9421Recorded2/21/2017

Property Sale

Sale
$221,000

From:

To:

DeedBook 5863, Page 595Recorded9/25/1999

Property Built

Built

Year Built: 1901