Skip to content

10 Hudson AveRed Bank, NJ 07701

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2006

Property Information

Block47
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,078
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$327,900
45%
Improvement Value:$396,200
55%
Total Assessment$724,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,985+36.0%
2024$9,551+0.6%
2023$9,492+2.0%
2022$9,306+3.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910