Skip to content

128 Wallace StRed Bank, NJ 07701

Built 1926

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block51
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,374
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,600
58%
Improvement Value:$279,600
42%
Total Assessment$665,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,223+5.7%
2024$10,621+5.3%
2023$10,082+3.0%
2022$9,790+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1926