Skip to content

112 Wallace StRed Bank, NJ 07701

Built 1925

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block51
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$394,000
50%
Improvement Value:$387,300
50%
Total Assessment$781,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,333+4.0%
2024$12,819+15.0%
2023$11,143+3.3%
2022$10,783+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 9547, Page 7504Recorded9/30/2021

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 8599, Page 5858Recorded10/5/2006

Property Sale

Sale
$449,900

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 8383, Page 4646Recorded7/20/2004

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 8192, Page 5851Recorded2/15/2003

Property Sale

Sale
$176,000

From:

To:

DeedBook 5610, Page 372Recorded6/5/1997

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 4844, Page 77

Property Built

Built

Year Built: 1925