Skip to content

36 Mc Laren StRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Nov 22, 1996

Property Information

Block52
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page07

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,100
57%
Improvement Value:$289,500
43%
Total Assessment$674,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,391+5.6%
2024$10,788+5.2%
2023$10,252+3.1%
2022$9,945+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 5556, Page 625NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded1/13/1997

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

DeedBook 5556, Page 625Recorded12/11/1996

Property Built

Built

Year Built: 1915