Skip to content

16 Mc Laren StRed Bank, NJ 07701

Built 1925

Last Sale Price
$292,000
Last Sale Date
May 31, 2000

Property Information

Block52
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$508,500
59%
Improvement Value:$359,800
41%
Total Assessment$868,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,999+5.4%
2024$14,233+5.4%
2023$13,505+2.8%
2022$13,134+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$292,000

From:

To:

DeedBook 5941, Page 551Recorded6/2/2000

Property Built

Built

Year Built: 1925