Skip to content

89 Prospect AveRed Bank, NJ 07701

Built 1911

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 14, 2021

Property Information

Block53
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class45
DescriptionF2 G2
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,196
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,900
50%
Improvement Value:$386,400
50%
Total Assessment$770,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,612+18.5%
2024$11,491+4.8%
2023$10,968+3.3%
2022$10,617+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$463,000

From:

To:

Sq Ft2,206DeedBook 9129, Page 3239Recorded8/31/2015

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5414, Page 873

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 4621, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1911