Skip to content

62 John StRed Bank, NJ 07701

Built 1940

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 25, 1997

Property Information

Block54
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$402,000
63%
Improvement Value:$233,000
37%
Total Assessment$635,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,686+5.9%
2024$10,092+6.2%
2023$9,507+2.5%
2022$9,279+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

DeedBook 5673, Page 838NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/17/1997

Property Sale

Sale
$147,000
DeedBook 5399, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1940