Skip to content

80 John StRed Bank, NJ 07701

Built 1922

Last Sale Price
$333,000
Last Sale Date
Jun 16, 2003

Property Information

Block54
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class17
DescriptionF1 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,539
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,400
59%
Improvement Value:$276,400
41%
Total Assessment$672,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,368-2.3%
2024$11,634+4.9%
2023$11,093+3.3%
2022$10,742+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$333,000

From:

To:

Sq Ft1,539DeedBook 8255, Page 3178Recorded7/12/2003

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 4576, Page 514

Property Built

Built

Year Built: 1922