Skip to content

149 Prospect AveRed Bank, NJ 07701

Built 1958

Last Sale Price
$322,500
Last Sale Date
Sep 26, 2000

Property Information

Block54
Lot42
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,100
33%
Improvement Value:$887,100
67%
Total Assessment$1,327,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,017+0.8%
2024$22,833+1.5%
2023$22,493+5.1%
2022$21,411+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$322,500

From:

To:

DeedBook 5978, Page 540Recorded10/3/2000

Property Sale

Sale
$286,000

From:

To:

DeedBook 5753, Page 108Recorded9/29/1998

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 4795, Page 461

Property Built

Built

Year Built: 1958