Skip to content

39 Hudson AveRed Bank, NJ 07701

Built 2011

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 25, 2019

Property Information

Block57
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,632
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,400
52%
Improvement Value:$354,700
48%
Total Assessment$732,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,500+9.3%
2024$11,435+3.9%
2023$11,002+2.9%
2022$10,694+3.8%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 9378, Page 5775Recorded11/13/2019

Property Sale

Sale
$466,000

From:

To:

Sq Ft1,632DeedBook 9150, Page 3661Recorded1/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 2011

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft1,560DeedBook 8642, Page 5635NU CodeEstate / executor (10)Recorded4/10/2007