Skip to content

18 Elm PlRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$720,000
Last Sale Date
Jan 5, 2023

Property Information

Block57
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page05

Building Details

Building Class45
DescriptionF2 G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,978
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,900
51%
Improvement Value:$394,500
49%
Total Assessment$801,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,169+6.0%
2024$13,371+4.1%
2023$12,843+3.8%
2022$12,378+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

Sq Ft1,978DeedBook 9630, Page 1383Recorded1/10/2023

Property Sale

Sale
$526,000

From:

To:

Sq Ft1,906DeedBook 9236, Page 8856Recorded7/20/2017

Property Sale

Sale
$452,500

From:

To:

Sq Ft1,976DeedBook 9050, Page 9785Recorded1/6/2014

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,812DeedBook 8922, Page 9435Recorded12/19/2011

Property Sale

Sale
$129,500
DeedBook 4592, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1915