Skip to content

26 Morford PlRed Bank, NJ 07701

Built 1940

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Sep 18, 2023

Property Information

Block5
Lot9.01
QualifierC0026
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningBR-1
Sq Footage930
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,500
59%
Improvement Value:$140,100
41%
Total Assessment$345,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,423+12.5%
2024$5,708+4.6%
2023$5,456-5.5%
2022$5,771+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft930DeedBook 9661, Page 5216Recorded9/28/2023

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 8329, Page 947

Property Built

Built

Year Built: 1940