Skip to content

32 Morford PlRed Bank, NJ 07701

Built 1940

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Dec 11, 2020

Property Information

Block5
Lot9.01
QualifierC0032
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page1

Building Details

Building Class37
DescriptionCONDO
Dwellings1
ZoningBR-1
Sq Footage1,223
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,500
57%
Improvement Value:$156,900
43%
Total Assessment$362,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,783+11.9%
2024$6,064+4.2%
2023$5,818-4.7%
2022$6,105+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$248,000

From:

To:

Sq Ft1,223DeedBook 9475, Page 5061Recorded1/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1940