Skip to content

22 Chestnut StRed Bank, NJ 07701

Built 1901
Church/Charitable

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Oct 16, 1992

Property Information

Block61
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class18
DescriptionCHURCH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,964
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
57%
Improvement Value:$266,300
43%
Total Assessment$614,100

Tax History

YearProperty taxesChange
1994$3,796-5.7%
1993$4,024-3.1%
1992$4,151+15.7%
1991$3,587+37.8%
Property History

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5176, Page 941

Property Built

Built

Year Built: 1901