Skip to content

90 Maple AveRed Bank, NJ 07701

Built 1901
Church/Charitable

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Sep 6, 2023

Property Information

Block61
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,170
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$353,600
49%
Improvement Value:$368,300
51%
Total Assessment$721,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$12,592+3.5%
2023$12,167+3.4%
2022$11,764+9.4%
2021$10,754+3.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

Sq Ft2,170DeedBook 9659, Page 349NU CodeCharitable / religious (17)Recorded9/8/2023

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,170DeedBook 9301, Page 486Recorded7/17/2018

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 4721, Page 938

Property Built

Built

Year Built: 1901