Skip to content

103 Herbert St

Red Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$268,500
Last Sale Date
Nov 14, 2017

Property Information

Block67
Lot5.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class45
DescriptionF1 G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,900
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$147,000
30%
Improvement Value:$346,700
70%
Total Assessment$493,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,298+43.3%
2024$6,488+2.1%
2023$6,353+4.8%
2022$6,059+6.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$268,500

From:

To:

Sq Ft1,900DeedBook 9265, Page 9936Recorded1/3/2018

Property Built

Built

Year Built: 1920