Skip to content

24-26 Earl St

Red Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Dec 23, 2016

Property Information

Block67
Lot9.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class28
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,144
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
34%
Improvement Value:$330,700
66%
Total Assessment$502,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,610+2.5%
2024$8,399+1.8%
2023$8,252+5.1%
2022$7,854+6.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 9213, Page 3483Recorded2/15/2017

Property Sale

Sale
$242,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 9000, Page 9329Recorded3/7/2013

Property Sale

Sale
$80,000

From:

To:

Sq Ft1,144DeedBook 8018, Page 7776Recorded4/26/2001

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 5294, Page 244

Property Built

Built

Year Built: 1920