Skip to content

165 Shrewsbury AveRed Bank, NJ 07701

Built 1917
Commercial

Last Sale Price
$1,200,000
Last Sale Date
Feb 2, 2018

Property Information

Block68
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page09

Building Details

Building Class---
Description2 RET/3 APTS
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage6,392
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
13%
Improvement Value:$1,350,800
87%
Total Assessment$1,548,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,239+1.5%
2024$27,832+2.1%
2023$27,260-0.7%
2022$27,457+11.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,200,000

From:

To:

DeedBook 9282, Page 9023Recorded4/17/2018

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 5533, Page 143Recorded9/12/1996

Property Built

Built

Year Built: 1917