Skip to content

184 Shrewsbury Ave

Red Bank, NJ 07701

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 3, 2013

Property Information

Block70
Lot13.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class---
DescriptionF2 G3
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,041
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$209,000
35%
Improvement Value:$383,000
65%
Total Assessment$592,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,679+0.8%
2024$10,595+1.5%
2023$10,440-0.9%
2022$10,535+4.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

DeedBook 5771, Page 18Recorded11/18/1998

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 5522, Page 613NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded8/2/1996