Skip to content

206 Broad StRed Bank, NJ 07701

Built 1901
Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2022

Property Information

Block102
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,959
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$432,000
54%
Improvement Value:$366,500
46%
Total Assessment$798,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,861-9.8%
2024$15,366-4.3%
2023$16,064+2.2%
2022$15,722+4.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,941DeedBook 8384, Page 4541NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/22/2004

Property Built

Built

Year Built: 1901