Skip to content

12 Tilton AveRed Bank, NJ 07701

Built 2002

Last Sale Price
$179,900
Last Sale Date
Sep 6, 2002

Property Information

Block71
Lot45
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S WF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,020
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,200
31%
Improvement Value:$354,100
69%
Total Assessment$511,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,824+10.3%
2024$7,998-0.5%
2023$8,035+4.2%
2022$7,709+4.6%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900

From:

To:

DeedBook 8159, Page 5144NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/1/2002

Property Sale

Sale
$25,000

From:

To:

DeedBook 8105, Page 2714Recorded5/8/2002

Property Built

Built

Year Built: 2002