Skip to content

220 River StRed Bank, NJ 07701

Built 1910

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 27, 2017

Property Information

Block71
Lot56
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,484
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$231,600
50%
Improvement Value:$232,400
50%
Total Assessment$464,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,819+4.2%
2024$7,501+3.9%
2023$7,217+3.5%
2022$6,973+6.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1910