Skip to content

82-84 Bank StRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$356,000
Last Sale Date
Aug 20, 2021

Property Information

Block81
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class27
DescriptionF2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,084
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$157,800
37%
Improvement Value:$269,800
63%
Total Assessment$427,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,307+2.3%
2024$7,145+23.3%
2023$5,796+4.3%
2022$5,560+7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$356,000

From:

To:

Sq Ft1,084DeedBook 9538, Page 4611Recorded8/25/2021

Property Sale

Sale
$29,750
DeedBook 4528, Page 661

Property Built

Built

Year Built: 1915