Skip to content

100 River StRed Bank, NJ 07701

Built 1910

Last Sale Date
Apr 7, 2056

Property Information

Block73
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,114
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$161,400
45%
Improvement Value:$196,700
55%
Total Assessment$358,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,049+8.6%
2024$5,569+3.3%
2023$5,389+3.9%
2022$5,185+7.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$155,000

From:

To:

Sq Ft1,114DeedBook 8698, Page 5849Recorded1/11/2008

Property Sale

Sale
$500

From:

To:

Sq Ft1,114DeedBook 8416, Page 7865NU CodeFamily (1)Recorded11/19/2004

Property Built

Built

Year Built: 1910