Skip to content

96 Bank StRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
May 23, 2023

Property Information

Block81
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,220
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$223,800
44%
Improvement Value:$290,200
56%
Total Assessment$514,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,924+17.7%
2024$7,585+3.7%
2023$7,317+3.7%
2022$7,055+6.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft2,220DeedBook 9646, Page 4260Recorded5/30/2023

Property Built

Built

Year Built: 1915