Skip to content

72 South StRed Bank, NJ 07701

Built 1914

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Nov 15, 2012

Property Information

Block106
Lot49
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G4
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,223
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,400
46%
Improvement Value:$509,100
54%
Total Assessment$942,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,720+0.7%
2024$15,605+4.8%
2023$14,889+4.1%
2022$14,302+4.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft2,223DeedBook 8986, Page 1021Recorded12/14/2012

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4763, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1914