Skip to content

129 Bank StRed Bank, NJ 07701

Built 2016

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Aug 23, 2016

Property Information

Block83
Lot6.06
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class37
Description2S-V-TH-BIG-1U
Dwellings1
ZoningRD
Sq Footage1,980
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,900
51%
Improvement Value:$336,700
49%
Total Assessment$684,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,602+4.0%
2024$11,158+4.7%
2023$10,662+3.2%
2022$10,331+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 9185, Page 4071NU CodePartial parcel (6)Recorded9/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016