Skip to content

68 Sunset AveRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$805,000
Last Sale Date
Jun 13, 2025

Property Information

Block84.01
Lot91
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class18
DescriptionF2 G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,450
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,300
34%
Improvement Value:$394,600
66%
Total Assessment$599,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,658+4.7%
2024$10,182+84.3%
2023$5,526+4.3%
2022$5,301+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$805,000

From:

To:

Sq Ft1,450DeedBook 9744, Page 1293Recorded6/26/2025

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,278DeedBook 9536, Page 1216Recorded8/17/2021

Property Sale

Sale
$92,500

From:

To:

DeedBook 5543, Page 791Recorded10/26/1996

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 5011, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1920