Skip to content

90 W Sunset AveRed Bank, NJ 07701

Built 1956

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Apr 1, 2005

Property Information

Block84.01
Lot98
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,300
55%
Improvement Value:$170,400
45%
Total Assessment$375,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,591+6.6%
2024$6,182+26.0%
2023$4,906+3.5%
2022$4,742+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

Sq Ft936DeedBook 8453, Page 1638Recorded5/6/2005

Property Built

Built

Year Built: 1956