Skip to content

268 Pearl StRed Bank, NJ 07701

Built 1965

Last Sale Price
$35,000
Last Sale Date
Mar 2, 1995

Property Information

Block97
Lot56.05
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage936
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$184,500
59%
Improvement Value:$130,100
41%
Total Assessment$314,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,421+0.1%
2024$5,418+12.8%
2023$4,803+3.4%
2022$4,646+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$35,000
DeedBook 5393, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1965