Skip to content

65 Chapin AveRed Bank, NJ 07701

Built 1972

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Jun 1, 2022

Property Information

Block84
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,140
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$368,400
58%
Improvement Value:$264,800
42%
Total Assessment$633,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,628+0.1%
2024$10,616+25.4%
2023$8,465+2.5%
2022$8,259+4.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft1,140DeedBook 9603, Page 2847Recorded7/1/2022

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

Sq Ft1,140DeedBook 8789, Page 1666NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded7/31/2009

Property Sale

Sale
$89,000

From:

To:

DeedBook 5543, Page 884Recorded10/28/1996

Property Built

Built

Year Built: 1972