Skip to content

42 W Front StRed Bank, NJ 07701

Built 2000

Last Sale Date
Dec 21, 1993

Property Information

Block8
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$331,800
97%
Improvement Value:$9,500
3%
Total Assessment$341,300

Tax History

YearProperty taxesChange
1995$3,334+3.0%
1994$3,238+3.1%
1993$3,141+2.9%
1992$3,051+15.7%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5274, Page 323