Skip to content

177 Drs James Parker Blvd(Block 90 Lot 14)Red Bank, NJ 07701

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 2008

Property Information

Block90
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class---
DescriptionCOFFEE CORRAL
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage748
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$308,200
60%
Improvement Value:$204,000
40%
Total Assessment$512,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,257+0.2%
2024$8,242+19.5%
2023$6,894-1.1%
2022$6,968+3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5137, Page 109

Property Sale

Sale
$41,500
DeedBook 4550, Page 243