Skip to content

201 Drs James Parker BlvdRed Bank, NJ 07701

Built 1920

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 29, 2020

Property Information

Block90
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,616
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,900
41%
Improvement Value:$256,100
59%
Total Assessment$434,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,626+5.7%
2024$7,216+16.4%
2023$6,199+24.0%
2022$5,001+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,616DeedBook 9419, Page 3537NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/10/2020

Property Built

Built

Year Built: 1920