Skip to content

31 E Westside AveRed Bank, NJ 07701

Built 1925

Last Sale Price
$78,000
Last Sale Date
Feb 10, 2000

Property Information

Block93
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionF1 1/2 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,029
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$172,000
44%
Improvement Value:$222,500
56%
Total Assessment$394,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,906+10.3%
2024$6,261+22.9%
2023$5,094+4.7%
2022$4,864+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$78,000

From:

To:

DeedBook 5911, Page 182Recorded2/23/2000

Property Built

Built

Year Built: 1925