Skip to content

77 Herbert StRed Bank, NJ 07701

Built 1915

Last Sale Price
$59,500
Last Sale Date
Jun 12, 1997

Property Information

Block67
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page10

Building Details

Building Class18
DescriptionF2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,035
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,000
42%
Improvement Value:$189,400
58%
Total Assessment$328,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,493+7.6%
2024$5,106+3.0%
2023$4,959+4.2%
2022$4,758+7.3%
Property History

Property Sale

Sale
$59,500

From:

To:

DeedBook 5616, Page 583Recorded6/16/1997

Property Sale

Sale
$72,500
DeedBook 4870, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1915