Skip to content

19 Drummond AveRed Bank, NJ 07701

Built 1925

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Jun 12, 2017

Property Information

Block97.02
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
DescriptionF1 G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage798
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$181,200
57%
Improvement Value:$135,300
43%
Total Assessment$316,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,499+7.4%
2024$5,121+26.6%
2023$4,047+3.3%
2022$3,919+4.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$159,000

From:

To:

Sq Ft798DeedBook 9235, Page 4859Recorded7/13/2017

Property Sale

Sale
$106,000
DeedBook 4915, Page 475

Property Built

Built

Year Built: 1925