Skip to content

10-12 Willow St

Red Bank, NJ 07701

Built 1925

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
May 29, 2019

Property Information

Block97
Lot26.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class27
DescriptionF1 G2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$205,300
38%
Improvement Value:$332,600
62%
Total Assessment$537,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,703+4.6%
2024$10,230+8.5%
2023$9,431+83.7%
2022$5,135+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$177,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 9352, Page 4423NU CodeBankruptcy (13)Recorded6/11/2019

Property Sale

Sale
$1,000

From:

To:

Sq Ft768DeedBook 9228, Page 2776NU CodeSheriff sale (12)Recorded5/24/2017

Property Built

Built

Year Built: 1925