Skip to content

164 Newman Springs RdRed Bank, NJ 07701

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$1,800,000
Last Sale Date
Oct 7, 2019

Property Information

Block97
Lot11.03
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$602,100
29%
Improvement Value:$1,450,300
71%
Total Assessment$2,052,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,990+0.9%
2024$37,641-2.0%
2023$38,396+37.3%
2022$27,966+3.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,800,000

From:

To:

DeedBook 9380, Page 5120Recorded11/20/2019

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 5084, Page 393