Skip to content

16 Monmouth St

Red Bank, NJ 07701

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$2,163,000
Last Sale Date
Jul 3, 2024

Property Information

Block31
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class---
DescriptionB3
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$383,700
19%
Improvement Value:$1,660,500
81%
Total Assessment$2,044,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,181+0.6%
2024$22,038-2.5%
2023$22,603-1.0%
2022$22,827+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,163,000

From:

To:

DeedBook 9695, Page 3109NU CodeZoning change (24)Recorded7/11/2024

Property Sale

Sale
$1,275,000

From:

To:

DeedBook 9641, Page 5716Recorded4/18/2023

Property Built

Built

Year Built: 2000