Skip to content

79 Central Ave

Red Bank, NJ 07701

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 30, 2006

Property Information

Block97
Lot30.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class---
Description1M
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage7,456
Acreage0.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,086,100
60%
Improvement Value:$738,800
40%
Total Assessment$1,824,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,189+6.9%
2024$30,110+21.1%
2023$24,860-1.0%
2022$25,117+3.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 5241, Page 822

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4597, Page 82