Skip to content

176 W Front StRed Bank, NJ 07701

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 31, 1997

Property Information

Block6
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityRed Bank Boro
Tax Map Page01

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage7,884
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$497,000
39%
Improvement Value:$777,800
61%
Total Assessment$1,274,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,202+1.2%
2024$21,934+2.3%
2023$21,443-20.2%
2022$26,880+4.2%
Property History

No events match the selected filters.